Zapelenie trzustki

Trzustka jest wąskim, płaskim narządem, położonym głęboko w jamie brzusznej, za żołądkiem, poniżej wątroby. Składa się z zewnątrzwydzielniczych tkanek, które wytwarzają enzymy, które wspierają trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów w jelicie cienkim oraz wodorowęglany, które biorą udział w neutralizowaniu kwasu żołądkowego. Trzustka obejmuje również wyspy komórek hormonalnych wytwarzających insulinę i glukagon, które są niezbędne do dostarczania glukozy do komórek w ciele.

Trzustka – za co odpowiada

W normalnych warunkach enzymy trawienne wytwarzane w trzustce są transportowane w nieaktywnej formie do dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego). Uważa się, że podczas ataku zapalenia trzustki enzymy te nie docierają do dwunastnicy, ale stają się aktywne w trzustce, gdzie rozpoczyna się niszczący proces trawienny.

Ostre i przewlekłe zapelenie trzustki – objawy

Występuje ostre i przewlekłe zapalenie trzustki. Ostremu zapaleniu zwykle towarzyszy silny ból brzucha promieniujący z nadbrzusza na plecy. Skutki takiego stanu zapalnego mogą być różne – od lekkiego obrzęku trzustki do niewydolności narządu, która może zagrażać życiu. Przewlekłe zapalenie trzustki jest postępującą chorobą, która może objawiać się serią ostrych ataków i może powodować przerywany lub stały ból, stopniowo wpływając na trzustkę.

Chociaż dokładny mechanizm zapalenia trzustki nie został dogłębnie zbadany, wiadomo, że występuje częściej u mężczyzn i może być związany z alkoholizmem i cholecystolizą (zaostrzony przez przewód żółciowy, który przebiega przez głowę trzustki od ust do dwunastnicy). Te dwa stany są przyczyną około 80% ostrego zapalenia trzustki i odgrywają znaczącą rolę w przewlekłym zapaleniu. W 10% przyczyna pozostaje nieznana, a pozostałe 10% jest spowodowane:

  • Przyjmowanie leków takich jak kwas walproinowy i estrogen
  • Zakażenia wirusowe, takie jak świnka, zakażenie wirusem Epsteina-Barra oraz zapalenie wątroby typu A i B.
  • Hipertriglicerydemia, nadczynność przytarczyc lub hiperkalcemia z innych przyczyn
  • Mukowiscydoza lub zespół Reye’a u dzieci
  • Rak trzustki
  • Operacja wokół trzustki (np. Operacja dróg żółciowych) lub uszkodzenie brzucha