Gastroskopia badanie

To badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, które obejmuje badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Pacjenci z chorobą przełyku

Jednym z najczęstszych stanów żołądkowo-jelitowych jest wsteczny odpływ w przełyku w gastrologii nazywany (refluks żołądkowo-przełykowy). Zjawisko to występuje również w warunkach fizjologicznych, szczególnie po posiłkach. Zostaje wprowadzony do patologii, jeśli narażenie błony śluzowej przełyku na zawartość żołądka przekracza normalne wartości. Refluks żołądkowo-przełykowy dotyka bardzo dużej części populacji. Na podstawie danych oszacowanych na podstawie sprzedaży leków stosowanych w tej chorobie uważa się, że cierpi na nią około 7–10% populacji, cierpi z powodu codziennego bólu związanego z chorobą, 20% doświadcza bólu raz w tygodniu, a nawet 30 % dorosłych. cierpią na zaburzenia wymagające leczenia co najmniej raz w miesiącu. Liczba potencjalnych pacjentów wymagających diagnozy endoskopowej jest ogromna. Endoskopia przełyku (esophagoscopy) jest podstawowym badaniem w tej patologii, służy do diagnozowania choroby, a także do określenia wskazań do leczenia zachowawczego lub chirurgicznego.

Pacjenci z chorobą żołądka i dwunastnicy

Najczęstszą chorobą żołądka i dwunastnicy jest wrzód trawienny. Jest uważany za najważniejszy problem medyczny populacji mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że każdego roku 40 000 nowych pacjentów choruje na wrzody trawienne, a 500 000 rocznie będzie leczonych z tego powodu. Za pomocą badania, takiego jak gastroskopia, można zdiagnozować chorobę wrzodową i leczyć jej powikłania, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego. Możliwość wczesnego rozpoznania raka żołądka, który jest jednym z najczęstszych nowotworów w populacji polskiej, z częstością około 30 nowych przypadków na 100 000 osób w populacji mężczyzn i około 15 wśród kobiet (jedna jest niezwykle ważna) najwyższych wskaźników zachorowalności w Europie).

gastroskopia badanie przekrój żołądka

Przeciwwskazania do gastroskopii:

świeży zawał serca
ostra niewydolność wieńcowa
zaburzenia krzepnięcia krwi
niewydolność oddechowa i krążenia
tętniak aorty
obraz kliniczny ostrego brzucha

Jak przygotować się do gastroskopii?

Drogi pacjencie, w celu najlepszego przygotowania do gastroskopii, postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami.

W dniu testowania:

Jeśli twój harmonogram jest zaplanowany na rano, NIE jedz, nie pij, nie pal i nie żuj gumy dziś rano. Musisz zacząć.

Osoby z chorobami wymagającymi regularnego przyjmowania leków (np. Wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, padaczka i inne) powinny przyjmować poranną dawkę leku z niewielką ilością wody w dniu badania.
Osoby z cukrzycą powinny przygotować swojego lekarza do metody przygotowania badania i poinformować o rejestracji Centrum Medycznego lekarza o cukrzycy.
Osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. Acenokumarol, syntron, ticid lub aspiryna, acard, acesyna i inne) powinny poinformować lekarza, który je bada.
U pacjentów z grupy ryzyka, w tym ze sztucznymi zastawkami serca, po zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie zmniejszoną liczbą białych krwinek, antybiotyk może być wymagany bezpośrednio przed badaniem. Decyzję dotyczącą konieczności i sposobu podawania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący.

Kobiety w ciąży i matki karmiące powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie przygotowania do badania.

Test można wykonać w krótkim znieczuleniu ogólnym. Lekarz prowadzący może ustalić, czy pacjent jest przeciwwskazany do badania w znieczuleniu ogólnym. Po dożylnym podaniu środka znieczulającego pacjent śpi około kilkunastu minut i budzi się po badaniu. Jest to powierzchowne znieczulenie, które nie wymaga wprowadzenia rurki intubacyjnej. Przygotowanie do badania jest takie samo.
Dalsze badania nie są wymagane, chyba że lekarz odnoszący się do testu gastroskopowego zdecyduje inaczej.

Przed badaniem protezę należy usunąć.Osoby, które potrzebują okularów do czytania, proszone są o zabranie ich ze sobą.
badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.
Przed zbadaniem dokumentacji medycznej, na przykład kart wypisu ze szpitala, opisów poprzednich badań endoskopowych, EKG, echokardiografii, należy przedstawić się lekarzowi. Pacjenci muszą znać dokładną nazwę i dawkę przyjmowanych leków lub mieć ich listę.

Przed gastroskopią w znieczuleniu

Przed założeniem endoskopu lekarz lub pielęgniarka znieczulają szyję za pomocą odpowiedniego środka znieczulającego. Łagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania pomaga skupić się na spokojnym i głębokim oddychaniu. Odpowiednie tempo oddychania ułatwia badanie pacjenta. Czasami środki uspokajające są podawane dożylnie podczas operacji, takiej jak gastroskopia. Gastroskopię wykonuje się po lewej stronie, z głową pochyloną w kierunku klatki piersiowej. Gastroskop wprowadza się przez ustnik, który badana trzyma zębami do końca badania. Podczas całego egzaminu nie połykać śliny, która płynie swobodnie w żużlu. Należy oddychać swobodnie i stale. Z powodu faktu, że niewielka ilość powietrza jest wprowadzana do żołądka podczas gastroskopii, może wystąpić wzdęcie i niewydolność. Są one normalne podczas gastroskopii i natychmiast znikają. Czas testu jest indywidualnie zmienny i średnio wynosi kilka minut.

Po teście:

Nie jedz, nie pij, nie pal i nie żuj gumy przez 2 godziny po badaniu gastroskopowym. Możesz jednak natychmiast powrócić do codziennych czynności. Jeśli zastosowano środki znieczulające i / lub nasenne, prowadzenie pojazdu przez kilka godzin po teście jest przeciwwskazane.