Skaling i piaskowanie zębów
W dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych cech zębów dla każdego jest estetyka uśmiechu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ pojawienie się naszego uśmiechu ma niezaprzeczalny wpływ na relacje między ludźmi, naszą ocenę przez nowych ludzi i szacunek do samego siebie. Dlatego wielu pacjentów odczuwa potrzebę regularnego czyszczenia zębów, co jest również zalecane przez dentystów. Należy jednak pamiętać, że skalowanie i piaskowanie zębów jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych – zapobiegania i leczenia chorób przyzębia.
Co powoduje wapień i osady?
Podczas codziennej pracy jesteśmy narażeni na wiele czynników, które powodują płytkę nazębną, przebarwienia i złogi zębów. Niestety, nie każdy jest w stanie usunąć ze względu na codzienną higienę jamy ustnej. Niezabezpieczona płytka nazębna jest mineralizowana przez minerały z naszej śliny, tworząc kamień nazębny. Kamień nazębny powoduje większe gromadzenie się bakterii i swędzi dziąsła, w wyniku czego sprzyja rozwojowi chorób przyzębia i samych zębów. Ponadto przebarwiony kamień, osadzony głównie w poprzednim segmencie, znacznie zniekształcił estetykę uśmiechu. Kamień obecny w jamie ustnej pacjenta powoduje również nieprzyjemny i nieprzyjemny zapach w jamie ustnej.
Płytka nazębna pochodzi z wielu różnych składników naszej diety. Sedymentacji z pewnością sprzyjają stymulanty, takie jak kawa (zwłaszcza czarna), herbata (każdy rodzaj herbaty powoduje powstawanie osadów, w tym biała i zielona kawa), papierosy. Osadów takich nie można usunąć podczas zabiegów higieny domowej.
Na czym właściwie polega skaling?
Skalowanie polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą detektora ręcznego lub mechanicznego, głównie za pomocą ultradźwięków. Sprzęt do skalowania ultradźwiękowego wytwarza wibracje o wysokiej częstotliwości (dziesiątki tysięcy razy na sekundę), które dentysta przenosi na powierzchnię zęba – lekarz kładzie specjalną końcówkę skalującą na ścianie zęba. W rezultacie kamień łamie się i opada. W ten sposób lekarz usuwa nie tylko kamień widoczny dla pacjenta, ale także bardziej szkodliwy kamień pod powierzchnią dziąseł. Leczeniu towarzyszy raczej nieprzyjemny dźwięk, wynikający z generowania ultradźwięków i bólu, o różnym nasileniu, w zależności od pacjenta.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadów, płytki nazębnej lub powierzchownych przebarwień na ich powierzchniach. Lekarz używa specjalnego szablonu dentystycznego do czyszczenia powierzchni zębów. Piaskarka wytwarza wysokociśnieniowy strumień wody i powietrza zawierający piasek dentystyczny. W rezultacie możliwe jest usuwanie osadów nawet na trudno dostępnych powierzchniach, takich jak powierzchnie kontaktowe zatkanych zębów.
Co po zabiegu?
Obróbka kamienia – stosowane razem konfiguracje skalowania i śrutowania. Często po ich wykonaniu pacjent może również fluoryzować zęby. Taki zabieg wzmacnia zęby, przekształca próchnicę i nadwrażliwość pooperacyjną. Po wysadzeniu lekarze zalecają utrzymanie diety przez około 3 dni – unikalne w diecie produktów barwiących, takich jak buraki, jagody lub czerwone wino. Polecamy również unikalne kwaśne produkty (cytryny, pomarańcze, coca-cola), które mogą powodować zwiększoną wrażliwość zębów. Płatki chlorheksydyny, które są bardzo pomocne w chorobach przyzębia, są również zalecane przez okres do dwóch tygodni. Aby zastosować efekt szerokiego piaskowania po jego zakończeniu, możesz użyć wybielającej pasty do zębów – działanie takie jak przeszłość będzie w tej chwili najłatwiejsze.