Zapewnienie opieki dziewczynce jest celem Kliniki przez cały okres jej życia od urodzenia, aby osiągnąć dojrzałość płciową.
Do kliniki zapraszamy dziewczynki, które nie ukończyły 18 roku życia; do 16 roku życia w towarzystwie rodzica lub opiekuna prawnego, w wieku 16-18 lat wraz z rokiem życia wystarczy pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
Z czym ma do czynienia ginekolog w wieku rozwojowym?
- z zaburzeniami rozwoju seksualnego, w tym także o podstawie genetycznej
- z leczeniem stanów zapalnych narządów płciowych pojawiających się u dziewcząt
- z edukacją dotyczącą seksualności i antykoncepcji
- W celu przeprowadzenia badania ginekologicznego u dziewcząt czytają:
- pierwotna lub wtórna menostaza
- zakłócania rozwoju seksualnego, w tym także bazy genetycznej kobiety
- zaburzenia rozwoju fizyczne np. niskorosłośc i zaburzenia endokrynologicze
- krwawienie z dróg rozrodczych dziecka
- konwertowanie zakazu dróg moczowych
- ciało obce w pochwie młodej kobiety
- bóle brzucha dziewczynek
- nieprawidłowości w zakresie mamusi
- łącząc wargi sromowe
- anoreksja, bulimia
- rozpoczęcie współżycia seksualnego
- przestępstwa seksualne (nękanie)
- stany zapalne narządów rozrodczych pojawiające się u dziewcząt
- edukacja dotycząca seksualności i antykoncepcji dziewczyn
Wizyta zarówno małej dziewczynki, jak i młodej kobiety u ginekologa wywołuje wielkie emocje.
Dorastanie jest szczególnie ważne w życiu każdej dziewczyny. Ma trwać długotrwały proces, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Niektóre dziewczynki zaczynają dojrzewać już w wieku ośmiu lat, inne mają szesnaście lat. Kiedy niska dziewczyna zaczyna przekształcać się w kobietę, dla niej zmienia się ciało; biodra zaczynają się wydobywać, biust zaczyna być widoczny, pojawiają się włosy łonowe i pod pachami. Oprócz zmian widocznych gołym okiem zachodzą zmiany – te bardzo istotne – w organizmie ginekologicznym dziewczynki.
Dojrzewanie poprzedza nagły wzrost. W drugim roku życia, aż do początku dojrzewania, przeciętna dziewczyna rośnie w ciągu roku o około pięć centymetrów. Kiedy zaczyna się rozwijać, rośnie dwa razy szybciej. Taki wzrost jest zwykle widoczny aż do pierwszych miesiączek. Około trzy lata po pierwszym okresie dziewczynka osiąga swój widoczny wzrost.
Pierwsza wizyta u ginekologa (o ile nie opisano poniżej odczytów) powinna odbyć się o dacie pojawienia się pierwszych miesiączek (czyli między 11 a 16 r. Ż). W trakcie badania może być wykonane badanie ultrasonograficzne przez wyściółkę żołądka, dlatego prosimy dziewczynki o wypełnienie pęcherza (2 godziny przed wizytą wypic 2 szklanki płynu). U dziewcząt, które rozpoczęły współistnienie, wykonuje się badanie ultrasonograficzne przez pochwę
Idąc do ginekologa powinieneś być przygotowany na różne pytania. Dzięki twoim odpowiedziom lekarz będzie mógł wybrać dla ciebie odpowiednią metodę antykoncepcji.