Czym jest menopauza
Drabina przecież ułatwia nam wszystkim wchodzenie i docieranie do miejsc niedostępnych. Gdy po szczeblach wejdzie się wyżej, łatwiej jest sprostać zadaniu i spojrzeć na problem z innej perspektywy.
Nazwa odzwierciedla zadania i cele, które realizujemy poprzez psychoterapię, psychoedukację, konsultacje, szkolenia, treningi, warsztaty, zajęcia logopedyczne, testy psychologiczne oraz mediacje.
Zespół Ośrodka to doświadczeni Trenerzy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, psychoterapeuci, psychologowie, certyfikowani terapeuci uzależnień, lekarze psychiatrzy, mediator, logopeda. DRABINA realizuje programy na terenie całego kraju między innymi: Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Włocławka, Katowic, Lublina, Poznania, Szczecina, Radomia. Jej oferta skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.
DRABINA to sposób na wzmacnianie i ulepszanie Twojej psychiki
Ośrodek Psychoterapii i Psychoedukacji DRABINA
ul. Puławska 15/67,02- 515 Warszawa tel./ fax. (022) 646 48 38, 0 509 467 309
Dorota Marko – Wonka – psycholog z OPiP DRABINA
Katarzyna Foryś – psychoterapeuta z OPiP DRABINA
1. Dlaczego kobieta boi się klimakterium?
KF – Jest to dość naturalne, że kobieta obawia się sytuacji, w której jej biologia sygnalizuje koniec funkcji rozrodczych. Tym bardziej, że kobieta traci ważny atrybut swojej kobiecości – płodność – która jednak w naszej kulturze jest utożsamiana z podstawową rolą kobiety. W różnych obszarach życia kobieta może czuć się mniej atrakcyjna, mniej wartościowa.
DMW – Poza tym jest to okres, kiedy pojawia się tzw. „syndrom pustego gniazda”, kiedy dzieci stają się dorosłe i usamodzielniają się. Oznacza to także, że najczęściej trzeba na nowo przyjrzeć się swojemu związkowi z partnerem. Dzieci zapewniają nam mnóstwo zajęć i niewątpliwie cementują więź. A co się dzieje w związku, kiedy zostajemy sami ze sobą? Z tym też trzeba się zmierzyć być może spojrzeć na swój związek na nowo.
2. Jak można sobie z tym poradzić?
DMW – Po pierwsze i najważniejsze trzeba tę zmianę zachodzącą w naszym organizmie zaakceptować. Ważne wydaje się, aby traktować ten czas w życiu jako naturalny element naszego rozwoju, a nie koniec wszelkich możliwości.
3. – Ale trudno jest zaakceptować starzenie się, to, że zmienia się nasze ciało, to, że opuszczają nas dzieci i być może jeszcze partner. Właściwie trzeba zaakceptować same straty.
KF – Niewątpliwie zamyka się jakiś rozdział życia. Kobiety nie będą mogły już rodzić dziecka, ich dzieci zaczynają wić własne gniazda. Jakiś etap swojego życia kobieta ma za sobą. Jednak zamknięcie jednego etapu życia daje szansę na otwarcie się na nowe doświadczenia i możliwości. Kobieta dojrzała, pełna życiowego doświadczenia może, korzystając z niego żyć bardziej świadomie i czerpać z niego większą satysfakcję.
DMW – Może warto tu dodać, że kobieta w tym okresie życia ma więcej czasu i przestrzeni do zajmowani się sobą i swoimi potrzebami. Bilans dotychczasowego życia wcale nie musi być ujemny. Kobiety mają doświadczenie, intuicję i wciąż sporo sił. To wszystko można wykorzystać.
4. – Kiedy już poradzimy sobie z pojawiającymi się zmarszczkami i zaskakującymi problemami fizycznymi…
KF -Zmiany zachodzące w organizmie kobiet wymuszają zwrócenie uwagi na ciało i w naturalny sposób zachęcają kobiety do większej troski o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.
DMW– U podstaw spokoju ducha w tym okresie leży akceptacja. Niewątpliwie zmiany zachodzące w naszym ciele i życiu mogą budzić wiele trudnych uczuć i emocji, z którymi trzeba się zmierzyć i przeżyć je. Z drugiej strony ważne jest, aby móc potraktować te zmiany jako szansę na metamorfozę, która będzie początkiem kolejnego etapu w ich życiu. To jest naturalny etap i dotyczy wszystkich. Nie jest to na pewno łatwe, ale jest to jedyna droga do harmonii i spokoju.
5. No właśnie: nowy etap w życiu kobiety. Jak kobieta może go wykorzystać?
KF – W obliczu konieczności zaakceptowania pewnych zmian w życiu- usamodzielnienia się dzieci, końca lub zbliżającego się końca pracy zawodowej- kobieta może dokonać pewnego bilansu życia, a w jego konsekwencji przewartościowania dotychczasowych priorytetów. Przenosząc to na życie – kobieta może znaleźć w końcu czas na realizację dotąd skrywanych tęsknot, pasji i zainteresowań. Pojawia się możliwość odnowienia starych znajomości, co przynosi zwykle mnóstwo satysfakcji.
6. „Takie nasze babskie sprawy”?
DMW – Tak, ale także „babskie kolacje”, „babskie wyjazdy”. Poza tym można tę chęć bycia razem i dzielenia się swoim doświadczeniem wykorzystać w jeszcze szerszym aspekcie. Mam na myśli działalność społeczną. Jeżeli odnajdujemy w sobie zdolności organizatorskie i chęć działania nic nie stoi na przeszkodzie, by się tym zająć.
7. Praca społeczna pozwoli znowu czuć się potrzebną?
KF – Proszę pamiętać, że naturalny kobiecy instynkt opiekuńczy nie znika wraz z odejściem z domu dzieci. Jeśli tylko kobieta ma ochotę, może dalej wykorzystywać swoje zasoby w innych obszarach życia i czuć się spełnioną i potrzebną.
8. A zwierzę w domu. Czy to dobry pomysł?
DMW– Jeśli kochamy zwierzęta, na pewno! Więź łącząca człowieka ze zwierzęciem jest pełna czułości i zyskują na tym obie strony. Warto jednak pamiętać o tym, aby relacja ze zwierzęciem nie była „zamiast” relacji z innymi ludźmi.
9. Byleby nie zyskać przydomka „tej wariatki spod siódemki”…
KF – Tak, wiele kobiet obawia się takich komentarzy nie tylko jeśli chodzi o zajmowanie się zwierzętami. Dotyczy to także sytuacji, kiedy zamierzamy się wybrać pierwszy raz w życiu na fitness, jogę czy na warsztaty ceramiczne. Rozwiązaniem może być pójście tam z koleżanką .
DMW – Zresztą namawiamy do realizacji takich pomysłów, jak chociażby wspólne tańce, śpiew i właściwie wszystko, co spełnia jakieś nasze tęsknoty dotąd nie realizowane. To jest właśnie ten moment w życiu, kiedy możemy odkryć siebie i cieszyć się życiem na nowo. Ważne, żeby sobie na to pozwolić.