Refluks żółciowy – przyczyny, diagnoza, leczenie

Refluks żółciowy jest chorobą w krajach rozwijających się, która według badań może dotyczyć co 5 osób. Choroba ta znacznie pogarsza jakość życia osób cierpiących na nią, a często objawy są często niedoceniane, stwarza warunki do rozwoju chorób i utrudnia leczenie oraz zwiększa prawdopodobieństwo jego nawrotu. Bardzo często odpowiednia dieta pozwala zminimalizować nieprzyjemne objawy tego zaburzenia, a nawet całkowicie je wyeliminować. Czy często odczuwasz pieczenie w okolicy nadbrzusza lub kwaśny odpływ po posiłkach? Objawy te mogą wskazywać na chorobę odruchu przełykowego.

Refluks żółciowy, znany również jako refluks żołądkowo-przełykowy

jest niczym innym jak mimowolnym przepływem treści żołądkowej do przełyku. Jest to związane z nieprzyjemnymi objawami, głównie po posiłkach. Ta patologia dotyka około 20-40% całkowitej populacji krajów rozwijających się. Czynniki, które napędzają rozwój choroby, obejmują między innymi palenie papierosów, a także spożywanie alkoholu i naturalnej kawy, a także emocje, takie jak stres, lęk lub trudności w radzeniu sobie. Otyłość i nadwaga, niska aktywność fizyczna i, co najważniejsze, nieprawidłowe nawyki żywieniowe również mają duży wpływ na rozwój choroby. Organiczne przyczyny tego stanu obejmują zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej i nieprawidłową aktywność motoryczną dolnego zwieracza przełyku, który przenosi zawartość żołądka z powrotem do przełyku. Powoduje to niszczenie jego struktury przez kwas żołądkowy i powstawanie „erozji”. Ponadto u niemowląt i młodych niemowląt z niewydolnością anatomiczną obserwuje się refluks fizjologiczny, jednak ten typ patologii zwykle ustępuje sam i nie powoduje powikłań. Obecnie choroba ta jest już zarejestrowana w coraz młodszej populacji, nawet u dzieci i młodzieży. Aby potwierdzić tę jednostkę choroby, najczęściej wykonuje się gastroskopię. refluks Refluks u dzieci i niemowląt – objawy i dieta Refluks jest chorobą, która często dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci, nawet na początku. Czy powinniśmy się martwić o każdy epizod od początku lub wymiotów do dziecka? Kiedy powinniśmy powiedzieć, że są to naturalne, nieszkodliwe zjawiska i kiedy należy skonsultować ten problem z lekarzem?

Objawy refluksu żółciowego

Niestety objawy refluksu żółciowego są bardzo problematyczne. Zwykle pojawiają się po ciężkim posiłku przez 30 minut do 2 godzin. Objawy tego zaburzenia obejmują wyczerpanie kwasu, zgagę, pieczenie i ból w nadbrzuszu, a czasem nawet bolesne przełykanie, wymioty lub nudności. Ponadto za biustem mogą również wystąpić bolesne kłucie, chrypka, napadowy kaszel, zapalenie dziąseł i ból gardła. Stanowi temu może towarzyszyć zapalenie zatok, a także zapalenie ucha środkowego lub astma. Ponadto z powodu irytujących chorób pacjenci często cierpią na zaburzenia psychiczne, takie jak: trudności w wyrażaniu emocji, niska samoocena. Wszystkie te czynniki utrudniają funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie i zakłócają poczucie osobistej kontroli. W wyniku długotrwałej lub nieleczonej choroby mogą wystąpić poważne komplikacje w ciele, takie jak trudności w połykaniu (dysfagia), krwawienie, zwężenie przełyku, a nawet silny ból, taki jak zawał serca lub zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli. Konsekwencje te są zwykle zgłaszane przez krwawe wymioty, utratę masy ciała, ciemne stolce i niedokrwistość.

Leczenie leczenia refluksu żółciowego

Leczenie refluksu ma na celu uzyskanie dostępu do leczenia stanu zapalnego, przeżycie i złagodzenie możliwych skutków, a także wyeliminowanie nawrotów i zapobieganie powikłaniom. Dostępne leki, takie jak inhibitory pompy protonowej, które mają na celu wydzielanie wydzieliny żołądkowej lub w trudnej operacji, są najczęściej stosowanymi środkami modyfikującymi. Zalecane są unikalne zgięte pozycje, ciasna odzież i bielizna, co zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i zwiększa dyskomfort. Warto również podnieść głowę łóżka o około 15-20 cm, a także nie kłaść się, nie nakładać po posiłkach co najmniej 30 minut. Należy spożywać palenie, a także żywność i napoje, które nasilają objawy, takie jak przejadanie się, alkohol, wzdęcia (kapusta, groszek, cebula, pory, czosnek) wow, chleb pełnoziarnisty, gruboziarniste i suszone rośliny strączkowe), a także przyprawy. ostrygi (chili, musztarda, keczup, pieprz, chili).

Głównym zaleceniem dietetycznym

Jest wdrożenie diety, która jest lekkostrawna, unikając wyżej wymienionych produktów o wysokiej zawartości błonnika, w połączeniu z zastąpieniem pełnych ziaren, drobnymi płatkami zbożowymi (pszenicą), wysoko przetworzonymi owocami i warzywami, gotowanymi, pastowatymi lub mieszany. Podstawowy wyznacznik jest unikalny w produkcji tłuszczów, zapasów mięsa, czekolady, owoców cytrusowych, pomidorów i ich soków oraz produkcji cukrów bogatych w cukry proste, takich jak słodycze i heroiczne napoje gazowane. Ponadto nadmiar soli nie jest stosowany w opisanym stanie. Można go łatwo zastąpić trawami, na przykład lubczykiem, tymiankiem lub granatem. Należy włączyć zwykłe posiłki, jeść powoli, w spokojnej atmosferze, w 5-6 małych porcjach, w odstępach 2-3 godzin, a ostatnie najlepiej spożywać 2-3 godziny przed snem. Wskazane jest włączenie niskotłuszczowych produktów mlecznych do diety, która obniża pH żołądka, a tym samym zmniejsza objawy. Nie jedz gorącego jedzenia, ponieważ podrażnia przełyk. Temperatura powinna być umiarkowana, ciepła, ale nie ciepła. Podstawą zarządzania jedzeniem jest również uwzględniona masa ciała, powinna mieć udowodniony wpływ na zakres nieprzyjemnych przypadkowych objawów. Zwiększenie użytecznej aktywności obejmuje również zmniejszanie efektów, ale pamiętaj, że wysiłek nie może być zbyt wymagający. Najlepszym zastosowaniem jest ćwiczenie o średniej intensywności.